Jak powtarzać materiał do matury i nie zwariować ?

Jak powtarzać materiał do matury i nie zwariować?

Za niespełna sto dni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmierzą się z egzaminem maturalnym. Specjalnie na tę okazję nauczyciele ze Szkoły Językowej Paderewski przygotowali dla maturzystów specjalny poradnik.
W jaki sposób się w przygotowywać, by podejść do egzaminu maturalnego w pełni przygotowania i bez stresu? Na dzisiejsze pytania odpowiada Anna Czajkowska – lektor języka angielskiego.

Czy ma Pani dobrą radę dla tegorocznych maturzystów?

W nauce języków obcych najważniejsze jest to, by mieć codzienny kontakt z językiem. Bardzo dobrym sposobem nauki jest czytanie obcojęzycznych gazet oraz stron internetowych, a także słuchanie podcastów i radia. Dzięki takim praktykom nie tylko powtarzamy i lepiej zapamiętujemy słówka, ale też zapewniamy sobie kontakt z gramatyką obcego języka. Polecam również oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej. To naprawdę pomaga!

Na co szczególnie powinni zwrócić uwagę maturzyści?

Przede wszystkim na dokładne analizowanie poleceń. To w nich zawiera sie wskazówka, jak poprawnie rozwiązać dane zadanie. Istotne jest również wykonywanie ćwiczeń ze słowotwórstwa i transformacji językowych. Trzecim obszarem, na który zwróciłabym  uwagę to umiejętność posługiwania się spójnikami (tzw. linkin words), ponieważ ich znajomość ułatwia rozumienie tekstu oraz ubarwia wypowiedź pisemną i ustną.

W jakim stopniu maturzyści są gotowi do egzaminu maturalnego?

Uczniowie dość dobrze radzą sobie z wypowiedziami ustnymi – często kopiują to na język obcy to, co pomyślą w języku polskim. Skutkuje to później zacinaniem się podczas wypowiedzi. Maturzyści bardzo często popełniają również podstawowe błędy gramatyczne, dość często nie mają również pomysłu na odpowiedzi na pytania. Aby sobie z tym poradzić, dobrze jest przypominać sobie słówka związane z zadanym  tematem i na ich podstawie stworzyć określoną wypowiedź.

Jak poradzić sobie barierami językowymi?

Zdecydowanie polecam nawiązanie przyjaźni z obcojęzycznym znajomym, z którym można będzie rozmawiać pisząc. Polecam również rozmowy z native speakerem! To naprawdę pomaga. Jeśli nie mamy z kim rozmawiać, możemy próbować poradzić sobie sami. Polecam wybranie dowolnego tematu, nagranie swoich wypowiedzi i odsłuchiwanie nagrań. W ten sposób łatwo można zauważyć i poprawić swoje językowe niedociągnięcia.
Każdy z nas popełnia błędy. Jednak z każdym kolejnym, kontrolowanym ćwiczeniem powinno być coraz lepiej i prościej.

Czy ma Pani sprawdzony sposób na naukę słówek?

Wszystkim uczniom polecam bieżące wypisywanie nieznanych słów. Dobrze jest również przygotowywać fiszki, na których zapiszemy najbardziej kłopotliwe wyrazy. Rozwieszone w pokoju słówka zdecydowanie prościej wpadają do głowy. Polecam również tworzenie zdań z użyciem nowych wyrazów. To zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie.

A może specjalny kurs przygotowujący do matury?

Z pewnością to bardzo dobry pomysł.  Aktualnie w Szkole Językowej Paderewski startują zapisy na ekspresowe warsztaty przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego i do matury z języków obcych. To doskonała okazja, by przećwiczyć pod okiem egzaminatorów niezbędne zagadnienia i rozwiązać testy z poprzednich lat. Co ważne, jest w czym wybierać, bo można się uczyć zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Jednak zawsze pod okiem wyspecjalizowanych egzaminatorów. Zapraszam na wspólne zajęcia!

Podsumowując:

Maturzyści, skupcie się na dokładnym czytaniu poleceń! Nie twórzcie w głowie gotowych tłumaczeń, by uniknąć tworzenia kalki językowej. Pozwólcie sobie na codzienny, przyjemny kontakt z językiem obcym. Czytajcie artykuły, słuchajcie piosenek, oglądajcie filmy i rozmawiajcie z zagranicznymi przyjaciółmi.

Trzymamy kciuki!