Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach

Wielkie greckie świętowanie

Kluby, puby i restauracje – te miejsca są najczęściej odwiedzane przez Greków 24 grudnia. Domowe świętowanie? Na to czas przychodzi dopiero wieczorem, kiedy na stole pojawia się faszerowany indyk. Ciekawostka: greckie święta trwają aż 12 dni (najdłużej na świecie), a prezenty dostaje się aż dwukrotnie.

A jak to wygląda w Hiszpanii?

W tym kraju rodziny nie dzielą się opłatkiem. Zamiast niego na świątecznym stole pojawia się tzw. turron, czyli przysmak z chałwy. Bardziej niż Boże Narodzenie obchodzi się w Hiszpanii święto Trzech Króli. 6 stycznia Hiszpanie odwiedzają znajomych, chodzą na spacery, tańczą i robią sobie prezenty. Tradycyjnym daniem w tym dniu jest keks, w którym zapieka się drobne niespodzianki, np. monety.

Święta na Filipinach

Filipińczycy już w listopadzie przygotowują z liści i kwiatów kolorowe girlandy, które później przymocowują do drzwi i okien domu. Świętowanie rozpoczyna się już 9 dni przed Bożym Narodzeniem, kiedy mieszkańców budzi dźwięk trąbki. Po wigilijnej mszy św. dzieci inscenizują wspólnie „żywą szopkę”.

Śnieżynka i Dziadek Mróz, czyli Święta w Rosji

Boże Narodzenie w Rosji nie ma tak wielkiego znaczenia jak w naszym kraju; na znaczeniu zdecydowanie zyskuje Nowy Rok. To wtedy rodziny zasiadają do kolacji i wspólnie oczekują na Dziadka Mroza lub Śnieżynkę, którzy przynoszą dla wszystkich prezenty.

Kinderbale, czyli Boże Narodzenie na Węgrzech

Boże Narodzenie to przede wszystkim święto dzieci, dla których organizowane są licznie kinderbale. Największy z nich odbywa się w węgierskim parlamencie i pojawiają się na nim znani aktorzy i artyści. Typowe węgierskie potrawa świąteczne to pieczony indyk, zupa rybna oraz rosół z kury. A na deser obowiązkowo ciasto z makiem, który zapewnia rodzinie miłość.

Święta po amerykańsku

Tradycyjna amerykańska rodzina nie obchodzi wigilii, a Święta Bożego Narodzenia trwają tak naprawdę 1 dzień; bo 26 grudnia jest normalnym dniem pracy. Przygotowania do Bożego Narodzenia trwają jednak bardzo długo i skupiają się przede wszystkim na kupowaniu prezentów. Kulminacyjnym momentem świętowania jest uroczysty obiad w towarzystwie dalszej i bliższej rodziny.

Boże Narodzenie w Indonezji

Święta Bożego narodzenia to oznaka nadejścia radości i pokoju. To także wyjątkowa okazja do kolędowania, świętowania i obdarowywania się prezentami. W świątecznych domach nie ma jednak choinek, dlatego zastępują je inne drzewka.

 

Świąteczną wędrówkę po zwyczajach Bożonarodzeniowych mamy już za sobą. Każdemu z Was życzymy, by zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były okazją do spędzenia ich w wyjątkowej, rodzinnej atmosferze.