Wielkanoc na świecie

 

W Waszych domach przygotowania do Wielkanocy już na pewno trwają. Wszyscy wiemy, że polska tradycja obchodzenia tych świąt jest bardzo bogata. Poczynając od święcenia palmy, przez malowanie pisanek, święcenie pokarmów, aż po śmigus-dyngus i wiele innych staropolskich obyczajów. Zastanawialiście się jednak kiedyś jak wyglądają te święta w innych częściach świata?

W Australii na przykład unika się popularnej na całym świecie symboliki króliczka wielkanocnego. Ma to związek z niekontrolowanym przyrostem populacji królików w Australii, przez co odbierane są tam jako szkodnik niszczący uprawy. Za to swoją karierę robi wielkanocny bilby – rdzennie australijskie zwierzątko z rodziny myszowatych.

Z kolei we Włoszech panuje przekonanie wyrażone w przysłowiu Natale con tuoi, Pasqua con chi vuoi co oznacza „Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”. Włosi z północy często wybierają się na wycieczki w południową cieplejszą część kraju. Tradycyjnym daniem jest tort wielkanocny czyli wyjątkowo wysoka tarta z serem ricotta i pecorino, szpinakiem, szynką i ugotowanymi jajkami. We Florencji dużą atrakcją jest „Scoppio del carro” czyli eksplozja wozu. Jest to nic innego jak huczny pokaz fajerwerków strzelających z rydwanu, co ma symbolizować wskrzeszenie nowego życia.

Hiszpanie przywiązują dużą wagę do obchodów Wielkanocy. Wielki Tydzień to czas procesji odbywających się na ulicach miast i wsi. Na procesjach tych jest kolorowo i głośno. Można spotkać ludzi przebranych w kolorowe sutanny oraz na wzór średniowiecznych pokutników. Wszystko odbywa się w rytmie bębnów i trąb. W Niedzielę Wielkanocną odbywają się pokazy tańca.

W Wielkiej Brytanii tradycją jest Egg Hunt czyli szukanie przez dzieci czekoladowych jajek wcześniej ukrytych przez rodziców w ogródku. Inną często spotykaną zabawą jest Egg Rolling, co polega na spuszczaniu z górki ugotowanych na twardo jaj. Wygrywa to jajko, które przetrwa drogę bez pęknięcia.

W Stanach Zjednoczonych świętuje się tylko Niedzielę Wielkanocną. Tu podobnie jak w Wielkiej Brytanii popularne są rodzinne zabawy, a bohaterem wielu z nich jest zajączek wielkanocny. W tym wyjątkowym dniu, wielkanocnym placem zabaw staje się nawet Biały Dom, gdzie para prezydencka urządza dla amerykańskich rodzin Ester Egg Hunt oraz Ester Egg Rolling.

W Norwegii natomiast ważnym elementem świątecznych dni jest czytanie książek. Przed świętami półki w księgarniach uginają się pod ciężarem Påskekrim czyli wielkanocnych kryminałów. Nic dziwnego, że poziom czytelnictwa w Norwegii należy do jednego z najwyższych na świecie, skoro mają taką tradycję.